Neštovice jsou iritující, nepříjemné a možná až děsivé, ale naštěstí ve většině případů pro děti nejsou nebezpečné.

Proto se 26letá Stephanie Websterová příliš nebála, když se na těle jejího syna Oscara objevila vyrážka. Když však s ním šla navštívit lékaře, zaslechla úplně jinou diagnózu, která ji vyděsila.

Obrázek z te-mysli.pl

Když se Oscar narodil, jeho rodiče si všimli červených teček na jeho těle. Když bylo chlapci 10 měsíců, tečky se zvětšily a na jeho těle a obličeji se objevila vyrážka. Zpočátku byli rodiče přesvědčeni, že se jedná o jednoduchou vyrážku nebo nanejvýš neštovice.

- „Nejdřív jsme si nemysleli, že by to mohlo být něco nebezpečného. Byli jsme přesvědčeni, že se jedná o běžnou vyrážku, která se objevuje u novorozenců. Když ho však porodní asistentka uviděla, navrhla, že by to mohlo být něco vážnějšího, “řekla Oscarova matka The Daily Mail.

Když se pupínky začaly objevovat ve stále větším počtu a byly čím dál červenější, chlapci ho vzali k lékaři. Chtěli vědět, co způsobuje změny kůže jejich dítěte.

Obrázek z te-mysli.pl

Chlapec byl diagnostikován s histiocytózou z Langerhansových buněk, tj. Onemocnění, které zahrnuje nadměrný růst histiocytů - buněk lidského imunitního systému. Toto je velmi vzácné onemocnění. Vyskytuje se pouze u 1 z 500 000 lidí.

Obrázek z te-mysli.pl

Příčiny onemocnění nejsou jasné. Může to začít jediným ekzémem a skutečnost, že se s ní Oscar narodil, je prakticky neslýchaná.

Chlapec podstoupil chemoterapii a začal brát steroidy, ale vady nezmizely. Statistiky uvádějí, že 90% lidí tuto nemoc přežije, ale rodiče Oscara si nebyli jisti, jak se situace u jejich dítěte vyvine.

Bohužel vzhled chlapce znamená, že mnoho lidí dává přednost tomu, aby se od něj drželi dál. To vše kvůli strachu, že nemoc je nakažlivá.

"Lidé se stále ptají, jestli má neštovice, často na něj hledí na ulici a ukazují na ně prsty - nechtějí se přiblížit, protože si myslí, že se mohou nakazit," říká Stephanie.

Rodiče se snaží ignorovat negativní reakce lidí.

Obrázek z te-mysli.pl

„Někdy mě to zneklidňuje, ale pokud necháš malé věci, aby se tě dotkly, tak bys nesměl opouštět dům aby ti nějak neublížili, tak jsme si na to zvykli,“ říká Stephanie.

Místo péče se rodiče raději vzdělávají, když jim vyprávějí o této vzácné nemoci. Doufají, že lidé pochopí, že jejich syn nikoho nenakazí.

Kvůli nemoci se Oscar také musí vypořádat s dalšími problémy, včetně zvětšené jater a sleziny. Jeho imunitní systém je také oslaben, protože jeho krevní buňky a kostní dřeň nefungují správně.

Existuje obava, že pupínky kolem chlapcových očí budou i nadále růst a v důsledku toho mu nebudou bránit v řádném vidění.

„Má po celém těle pupínky - dokonce i na jazyku a na bulvách - což mě zase znepokojuje tím, co se děje v jeho těle,“ vysvětluje Stephanie.

Pro rodinu je tato situace velmi obtížná, protože nevědí, co způsobilo nemoc nebo co mohou udělat, aby takové situaci v budoucnu zabránili.

Nemoc je velmi vzácná, takže lékaři nevědí, jak mohou chlapci pomoci do jeho budoucího života.

Obrázek z te-mysli.pl

Od svého narození v roce 2015 podstoupil Oscar mnoho krevních testů, týdenní transfuze, šest testů kostní dřeně a dvě biopsie kůže.

Přes jeho onemocnění je Oscar šťastným dítětem.

- „A co je nejdůležitější, je šťastný a s touto nemocí může normálně žít. Je nám jedno, jak to vypadá. Chceme jen znát odpovědi na naše otázky, “řekla jeho matka.

Hlavní obrázek z te-mysli.pl