Cítím se zraněná - když jsem byla potřebná, snacha na mě byla milá. Pořád mi volala - "mami, kdy přijdeš". Pak už mě nepotřebovala, takže mi pokaždé říká "proč se nám pořád pleteš do života".

Syn se oženil před osmi lety. Začali bydlet se snachou v bytě, který jsme jim s manželem darovali ke svatbě. Byl to byt po mé matce, dělali jsme tam rekonstrukci a kupovali nábytek. Ze začátku jsme měli se snachou dobré vztahy.

Vzájemně jsme si vážily jedna druhé, přály jsme si k svátkům, dávaly jsme si dárky. Snažila jsem se do života mladého páru nezasahovat, s manželem jsme ještě pracovali společně. Kromě toho jsem si stále pamatovala svou tchyni, která se nám neustále pletla do života, takže jsem se nechtěla stát takovou osobou.

Nehodlala jsem svou snachu učit hospodařit - to naučí život, navíc v dnešní době lze najít odpověď na jakoukoli otázku na internetu. Vzhledem k tomu, že s ní žije můj syn, znamená to, že je se vším srozuměn.

Asi rok po svatbě jsme zjistili, že se brzy staneme prarodiči. Byla to velmi radostná zpráva. Slíbila jsem jim, že v případě potřeby mohou vždy počítat s mou pomocí, takže snacha byla vděčná.

Mladá maminka potřebovala mou pomoc od prvních dnů. Svatka nemohla přijet kvůli své práci, protože žije v jiném městě, a tak jsem po propuštění z nemocnice téměř odjela bydlet k mladému páru a domů se vracela jen přespat. Moje snacha se zpočátku bála na dítě sáhnout.

- Je tak malý, co kdybych mu nechtěně ublížila - plakala.

Musela jsem ji všechno naučit a některé věci jsem musela udělat sama. Prvních pět měsíců jsem vnoučka koupala jen já, snacha stála opodál a hlídala. Byla jsem na telefonu 24 hodin denně, snacha mi mohla zavolat v jednu hodinu ráno, když dítě kňučelo nebo se jí zdálo, že se něco děje.

Nebylo to pro mě jednoduché, protože na mně už byl vidět věk, ale trpělivě jsem jí vysvětlovala, říkala, ukazovala a uklidňovala. Pak už to bylo jednodušší, snacha se něco naučila a začala si sama poradit. Ale stále mi často volala a ptala se: "Mami, kdy už přijdeš?".

Když šel můj vnuk do školky, souhlasila jsem, že se o něj postarám, když bude na nemocenské. Mladá rodina si potřebovala vydělat peníze. Šila jsem kostýmy na divadelní představení, natáčela jsem videa z vystoupení našeho chlapce, abych je mohla ukázat rodičům, chodila jsem s ním na kliniku.

Mohu říci, že jsem vnuka vychovávala sama. Stále jsem mu stála po boku. Můj syn a snacha byli rádi, že jim pomáhám. Před třemi lety mi zemřel manžel, takže vnuk byl mou jedinou útěchou, která mi pomohla nepropadnout zoufalství. Syn mě ujišťoval, že jsem u něj doma vždy vítána. Pocítila jsem úlevu, když jsem věděla, že nejsem sama.

Ale čas plynul, vnuk šel do školy. Svatka se rozvedla s manželem a přestěhovala se blíž k dceři. Od té doby už moje pomoc nebyla potřeba. Ale pak jsem to byla já, kdo začal potřebovat pomoc. Neměla jsem tušení, jak opravit vodovodní kohoutek. Co dělat s mobilním telefonem, který se z nějakého důvodu začal zahřívat a vypínat. Zavolala jsem synovi nebo snaše, abych je požádala o pomoc.

Ale můj syn stále pracoval, protože se rozhodli koupit třípokojový byt, takže šetřili na zálohu. Když jsem mu zavolala, slíbil, že přijede o víkendu, ale nikdy neměl čas. Pak řekne "mami, já přijdu v týdnu". Jen slibuje, ale nepřijde. Když zavolám snaše, je nešťastná, vymlouvá se a prosí, aby ji neobtěžoval.

- Proč nás pořád obtěžuješ? Problém s kohoutkem - zavolej instalatéra, problém s telefonem - zajdi do servisu. Proč nám pořád voláš? 

S manželem spolu netrávíme dost času, protože máme tolik práce, a ty se nám pleteš do života! - Moje snacha mi vynadala.

Cítila jsem se dotčená. Zatímco ona potřebovala pomoc, já jsem byla připravená přijet uprostřed noci. Když potřebuji pomoc - zavolejte prosím instalatéra a jeďte do servisu. Byla jsem uražená. Nejen to, vnuka téměř nevídám, protože se o něj teď stará svatka a syn na mě úplně zapomněl.

Rozhodla jsem se, že už se nebudu připomínat. Pokud si na mě vzpomenou - fajn, ale pokud ne, je to můj osud. Nelituji, že jsem snaše pomohla s vnukem. I kdybych teď mohla vrátit čas, neudělala bych nic jinak. Ať to mají na svědomí oni. Nehodlám se jim vnucovat.

Hlavní foto: youtube