Když děti přeruší kontakt s rodiči, způsobuje to utrpení. V posledních deseti letech se mnou mé dospělé děti odmítají komunikovat a jen občas mi zavolají, aby mi popřály k narozeninám. Zpočátku mě to velmi trápilo, ale poté, co jsem si vše důkladně promyslel, jsem se v posledních letech konečně začal radovat ze života a nyní vám řeknu proč.

Jak říkával klasik: "Děti se dají přirovnat k zámku, ve kterém nikdy nebudete bydlet příliš dlouho." A tak se to stalo. Svým dětem musíte věnovat spoustu času a energie, i když jsou někde daleko: můžete neustále přemýšlet o zmeškaném rozhovoru, trápit se jejich neúspěchy, zlobit se, že vás nevnímají nebo neposlouchají - je to vyčerpávající.

Nelituji ani vteřiny strávené se svými dětmi, ale dokážu se s tím smířit: je čas udělat si čas pro sebe. Mohu zvednout telefon v kteroukoli denní či noční dobu, naslouchat a slyšet, ale už nečekám: "Čekání je jako sucho: čekáte na déšť, ale sucho je pak nesnesitelné".

Jednou ráno jsem vstal a uvědomil si: nikde nikdo, absolutně nikdo neví, jak strávím den. Nikoho to nezajímalo. Cítil jsem se osamělý a trochu vyděšený - ten pocit, když jste uprostřed jezera a uvědomíte si, že je pod vámi prázdno, obrovský prostor, který vás pohltí, pokud nezačnete něco dělat.

Uvědomil jsem si, že tahle prázdnota pohltí i mě, pokud nic neudělám. Vždyť je mi 64 let! Co mám teď dělat? A tak jsem udělal to, na co jsem v posledních pěti letech neměl čas - šel jsem do své staré dílny.

Bylo to vzrušující, jako když jsem byl dítě: začal jsem vyrábět křídla pro model svého oblíbeného letadla.

Tři hodiny utekly jako voda. V tu chvíli jsem si uvědomil, že mám konečně čas sám na sebe. To byl důležitý objev: člověk by měl myslet sám na sebe! Uvědomil jsem si to až ve svých 64 letech! Celý život, když jsem měl volný čas, jsem myslel na všechny, jen ne na sebe.

Děti potřebují žít odděleně, aby mohly dělat chyby a získávat zkušenosti.

Ve světě zvířat se rodiče starají o své potomky jen na samém začátku. Jakmile zvíře vyroste, opustí své rodiče. V opačném případě začíná soupeření. A především, jak říká známý klasik: "Pokud vás vaše děti opustily, neznamená to, že vás nemají rády".

Je důležité zdůraznit, že: "Děti usilují o nové zážitky za každou cenu. Rodiče se za každou cenu snaží předávat dětem své zkušenosti". Právě v tom spočívá problém.

Děti - "My se chceme všechno naučit sami!" a rodiče - "My už všechno víme! Chystáme se ti všechno říct!". Pokud zvítězí rodiče a dítě zůstane, zůstane navždy dítětem. Buddhisté věřili, že vědomosti jsou ničím ve srovnání se zkušeností. Řekněte dítěti, že varná deska je horká a bude ho bolet, když na ni položí ruku - nic to pro něj nezmění.

Buddhisté však věřili, že dítě přichází na tento svět, aby získalo zkušenosti. Teprve ve chvíli, kdy se dítě dotkne horké varné desky, začne křičet: "Au!", získá zkušenost, ne pouhé poznání. A bez ohledu na to, jak moc bych jako rodič chtěl svým dětem radit nebo si s nimi jen povídat, pokud je mám opravdu rád, musím je nechat, aby získaly vlastní zkušenost.

Když se naučíte užívat si života, strach ze stáří zmizí.

Zpočátku je to nesmírně těžké. Je to pro mě něco nového, stejně jako pro mé děti. Chtěl bych, aby mě někdo navštívil, zavolal mi, zeptal se mě, jak se mám. Freud se domníval, že každý, kdo věří, že ke štěstí potřebuje druhého člověka, je odsouzen k neštěstí a skutečně šťastný bude jen ten, kdo dokáže být šťastný sám.

"Někdo, koho máte rádi a v kom vidíte oporu, vás jednoho dne opustí - takový je život. Lidé se stávají závislými na druhých a dostávají se do pasti."

Freud se domníval, že k většině lidského neštěstí dochází právě proto, že lidé jsou příliš závislí na druhých lidech. Lidé se stávají závislými jeden na druhém a trpí, když věci nejdou podle plánu. Naučit se žít sám se sebou, naučit se udělat si čas pro sebe a trávit ho zajímavým způsobem - to je pro stárnoucího člověka důležité.

Dlouho jsem se bál stárnutí, bál jsem se, že jednoho dne nebude nikdo nablízku. Děsilo mě to. Skutečným objevem pro mě bylo, že jsem se naučil užívat si života, přestal jsem se nudit a stýskat si, přestal jsem se bát svého hlavního strachu - stáří a toho, že jednoho dne zemřu!

Osamělost pochází z našich myšlenek: "Osamělý není ten, kdo nemá přátele, ale ten, kdo se nudí sám se sebou". - Frank Maynitz.