Člověk a pes jsou spolu už tisíce let. Čtyřnohý přítel pomáhá lidem při lovu, stará se o ovce, chrání domy před zloději. Pravděpodobně neexistuje na světě věrnější přítel než pes. Člověk dokonce naučil psy být jeho očima. V doslovném smyslu slova. Některá plemena psů se používají jako vodicí psi pro nevidomé.

foto: storyfox.ru

Co když se vodicí pes sám nedokáže vyrovnat se svými povinnostmi? Poslat ho do útulku a zapomenout na něj? Většina lidí by to udělala. Koneckonců, když nevidí dvě oči, od toho je pes, ale co když nevidí oči čtyři?

Brit Graham Vesp si to však nemyslí. 59-letý muž je slepý. Za posledních šest let byly jeho očima labrador jménem Eddie. Když jej Graham dostal, Eddiemu už byly dva roky. Byl speciálně vyškolen tak, aby osobu, kterou řídí, nesrazilo auto nebo nezasáhla nízko visící větev stromu.

foto: storyfox.ru

Po mnoho let byli muž a pes nejbližšími přáteli. Jednoho dne měl Eddie potíže. Veterináři mu diagnostikovali šedý zákal. Bez ohledu na to, jak moc se psovi snažili zachránit zrak, byly všechny jejich pokusy neúspěšné. Pes nejprve oslepl na jedno oko a po několika týdnech - na druhé. Nyní nebyl schopen plnit své povinnosti jako průvodce. Teď potřeboval průvodce sám.

Pro Vespa to byla skutečná tragédie. Připoutal se k psovi, jako by to bylo jeho vlastní dítě. Grahamovi bylo doporučeno poslat Eddieho do útulku pro zvířata. Řekli, nechte ho žít zbytek života v důchodu.

foto: storyfox.ru

Muž si bez Eddieho nedokázal představit svůj život. Jeho umístění do útulku se pro něj rovnalo zradě. Eddie není rozbité vybavení, které lze odhodit do koše. Eddie je živá bytost.

Loni v září se Vesp rozhodl vzít si druhého vodicího psa. Navíc se ukázalo, že je to labrador a téměř jmenovec prvního. Dvouletý pes se jmenuje Edward.

foto: storyfox.ru

Před psem je opravdu obtížný úkol. Musí vést nejen slepého, ale i svého kamaráda.

Eddie a Edward rychle našli společný jazyk, což Grahama velmi potěšilo. Bál se, že mladý pes bude násilný. Ale jeho obavy nebyly potvrzeny. Naopak, Edward se dokonce stará o svého staršího kolegu.

foto: storyfox.ru

Nyní Graham chodí se dvěma psy. Stejně jako dříve se nebojí rušných ulic ani temných uliček.

foto: storyfox.ru

Ví, že má Edwarda, který ho nenechá v problémech.

Hlavní foto: storyfox.ru