Vynikající herec naší doby Daniel Day-Lewis za sebou má působivou filmovou kariéru. Spolupracoval se slavnými režiséry Martinem Scorseseem, který ho dvakrát zastřelil v hlavní roli - ve filmech Age of Innocence and Gangs of New York, s Paulem Thomasem Andersonem, s nímž vytvořili Oil, a Stevenem Spielbergem, když hrál ve filmu Lincoln.

foto: google

Daniel Day-Lewis získal několik Oscarů jako hlavní herec a stal se také prvním hercem, který získal tuto vytouženou sošku ve dvou tisíciletích. Ocenění a uznání pro něj jsou však spíše vedlejším účinkem popularity. Před několika lety Daniel Day-Lewis odešel z kina a stal se obyčejným obuvníkem.

Budoucí herec se narodil v dubnu 1957 v Londýně, ve škole byl znám jako statečný chuligán. Daniel Day-Lewis snil o kině od útlého věku. Jeho plnohodnotný filmový debut se uskutečnil v roce 1982, kdy byl uveden film Gándhí. Tento film získal více než tucet ocenění a ohlas u kritiků. Diváci a filmoví kritici věnovali pozornost roli Daniela.

foto: google

Herec získal svého prvního Oscara o několik let později, když byl v roce 1989 uveden film Moje levá noha, ve kterém Daniel Day-Lewis hrál umělce Christey Briana trpícího dětskou mozkovou obrnou. Herec se pohyboval po prostorech natáčení na invalidním vozíku po dobu šesti měsíců.

Pro svou další roli v The Last of the Mohikans zvládl Day-Lewis lukostřelbu a také žil v lesích ve skutečné chatrči. V roce 1993 vyšlo kostýmní drama Martina Scorseseho The Age of Innocence, ve kterém herec hrál jednu ze svých nejlepších rolí - Newland Archer.

foto: google

V roce 2002 Scorsese uvedl své historické drama Gangy New Yorku, kde hráli Daniel Day-Lewis a Leonardo DiCaprio. Řezník, kterého hraje Daniel, získal ohlas u kritiků a několik ocenění, včetně ceny BAFTA.

V roce 2007 Daniel Day-Lewis udělal velký rozruch v průkopnickém filmu Paula Thomase Andersona - Oil. Herec zde vytvořil obraz cynického těžaře ropy Daniela Plainviewa, který začíná novou éru v historii USA.

foto: google

V roce 2012 Steven Spielberg uvedl historický film Lincoln, ve kterém Daniel Day-Lewis ztvárnil amerického prezidenta během americké občanské války.

Přes svou slávu a uznání žije herec po mnoho let skromným životním stylem, sotva poskytuje rozhovory. Ve volném čase se mnoho let věnuje opravám obuvi a práci se dřevem. Podle něj jsou peníze a sláva pro život obyčejného člověka dočasné a zbytečné, podle jeho názoru je nejužitečnější zůstat jednoduchý.

foto: google

Po natáčení filmu Phantom Thread v roce 2017 Daniel Day-Lewis oznámil, že odchází z filmu. Je mu 63 let a je ženatý s herečkou Rebeccou Millerovou 25 let. Pár žije ve dvou domech - v Irsku a USA.

Takže to, co sledujeme (filmy, které stojí za pozornost, shlédnuty více než jednou): Olej, Lincoln, Věk nevinnosti, Moje levá noha, Gangy v New Yorku.

Hlavní foto: google.com