V roce 2015 vytvořil podnikatel Sunny Wapkey charitativní nadaci, která sponzorovala soutěž Global Teacher Prize. Cena činí 1 milion dolarů a je udělována nejlepšímu učiteli na světě. V roce 2019 obdržel tento čestný titul a obrovské ocenění učitel fyziky a matematiky františkán Peter Tabichi z Keni. Slavnostní předávání cen se konalo v Dubaji a vítěze vyhlásil herec Hugh Jackman.

Do soutěže bylo podáno více než 10 000 přihlášek ze 179 zemí z celého světa. Do finále postoupila Indie, Austrálie, USA, Keňa, Nizozemsko, Brazílie, Japonsko, Argentina, Velká Británie a Gruzie.

foto: leafclover.club

Nečekaně zvítězila malá africká vesnice. Tato škola nemá ani to nejdůležitější, ale učitel Peter Tabichi dává celou svou duši svým studentům. Studenti chudé školy vyhrávají mezinárodní vědecké soutěže. Tato škola má 1 učitele pro 58 dětí, 1 počítač a nemá ani školní autobus. Děti chodí každý den několik kilometrů, aby přišly na lekce. I v období dešťů.

foto: leafclover.club

Dříve pracoval Peter Tabichi v soukromé škole, poté byl vysvěcen a rezignoval. Rozhodl se přinést znalosti dětem v nouzi a šel do nejchudší školy.

foto: leafclover.club

Vydává ze sebe maximum, motivuje děti, inspiruje. Učí děti dívat se na věci z různých úhlů pohledu, učí je najít své koníčky a oblíbené předměty. V této škole existuje mnoho projektů, které studenti organizovali a realizovali. Učitel učil děti, aby byly aktivní, kreativní a nezávislé. Ve škole vytvořil několik vědeckých a tvůrčích kruhů. Učitel vytvořil „Klub míru“, ke kterému se připojily děti různých národností a náboženství, a učitel jim říká o toleranci.

foto: leafclover.club

Peter Tabichi je touto cenou velmi potěšen. Měl v úmyslu koupit pro školu počítače, vybavit vědeckou laboratoř a pomoci při realizaci výzkumných projektů svých studentů. Je skutečným učitelem. To není jeho práce - je to jeho povolání!

Hlavní foto: leafclover.club