Neobsahují cholesterol ani sůl, mají minimální množství tuku, ale hodně vlákniny a téměř všechny známé vitamíny a mnoho cenných minerálů. Není bez důvodu, že se jablka nazývají nejzdravějšími plody světa. Jejich dopad na fungování lidského těla je obrovský. Stačí zmínit staré anglické přísloví: „Jedno jablko denně udržuje doktora pryč“. Jak bude vaše tělo reagovat, když budete jíst alespoň jedno jablko (se slupkou!) Každý den? Objevte šest změn, které můžete očekávat.

1. Vyčistíte si tím zuby

Jablka se často nazývají „přírodní zubní kartáček“. A z několika důvodů. Zaprvé, jíst tvrdé ovoce, zbavuje zuby zubního plaku, zadruhé, konzumace jablek zvyšuje produkci slin, což znamená méně bakterií v ústech a ochranu proti plaku.

2. Bráníte se tím rakovině

Obrázek z kobieta.onet.pl

Bylo prokázáno, že sloučeniny přítomné v jablečných slupkách (tzv. Triterpenoidy) ničí rakovinné buňky nebo alespoň inhibují jejich vývoj. Jednalo se o rakovinu prsu, jater a střev, včetně tlustého střeva (další ochranou proti tomuto typu rakoviny je vláknina, v níž jsou hojná jablka).

3. Vyčistíte tělo od toxinů

Organické kyseliny obsažené v jablkách pomáhají tělu zbavit se toxinů a zbytečných produktů metabolismu a antioxidant zvaný kvercetin váže těžké kovy přítomné v těle. Pravidelní kuřáci a obyvatelé smogem znečištěných měst by si proto měli pamatovat pravidelně jíst jablka.

4. Zhubnete

Obrázek z kobieta.onet.pl

Jablka patří mezi nejméně kalorické ovoce (100 g obsahuje mírně nad 50 kcal) a hojnost vlákniny, která poskytuje pocit sytosti a sloučenin (včetně kyseliny ursolové), které urychlují spalování kalorií - díky tomu jsou jablka v bitvě způsobem pro získání štíhlého těla.

5. Zbavíte se zažívacích potíží a zácpy

Pektiny obsažené v jablečné slupce podporují střevní funkci a usnadňují vylučování zbytečných odpadních produktů. Díky tomu - kromě zbavení se zácpy - budeme mít ještě jednu výhodu - snížíme riziko nepříjemného onemocnění, kterým jsou hemoroidy.

Je také známo, že polyfenoly obsažené v jablečných slupkách inhibují zánětlivá onemocnění střev.

6. Posilujete své srdce, vyhnete se infarktu

Obrázek z kobieta.onet.pl

Jablka díky vysokému obsahu vlákniny snižují absorpci cholesterolu, brání ateroskleróze a srdečnímu infarktu. Kromě toho, draslík přítomný v jablkách zajišťuje správné fungování srdce a dalších svalů.

Před několika lety vědci z Oxfordské univerzity dokonce uvedli, že jablka zlepšují stav srdce a krevních cév v podobné míře jako drogy, ale nemají vedlejší účinky.

Hlavní obrázek z kobieta.onet.pl