Neříká se pro nic za nic, že oči jsou zrcadlem duše. Můžete si v nich přečíst hodně. Specialisté jsou schopni poukázat na některé z našich zdravotních problémů na základě jejich vzhledu. Lidé z bezprostředního okolí mohou posoudit, zda jsme den předtím byli na párty nebo šli spát. A náš partner může číst, pokud máme co skrývat. Ano, oči o nás hodně říkají.

Pokud je naše chování a reakce ovlivněny jako takové (zrak, šilhající, nudné oči), tvar a barva očí jsou další věcí. Již jsme psali o tom, jaká velikost, tvar, náklon a dokonce i vzdálenost mezi očima říkají o vaší osobnosti. Nyní je čas zaměřit se na barvu.

Jaká tajemství zradí tmavé oči

Pokud máte tmavé oči, pravděpodobně se u vás nevyskytne makulární degenerace.

Výzkum publikovaný v časopise Klinická a experimentální oftalmologie ukazuje, že lidé se světlýma očima mají dvojnásobnou šanci na makulární degeneraci, objevující se s věkem, než ti s tmavou a střední barvou duhovky. „Tmavá duhovka blokuje více ultrafialového světla,“ říká optometrista Christopher Quinn z American Optometric Association. UV paprsky, které dosáhnou jasné duhovky, mohou způsobit degeneraci sítnice.

Mít tmavé oči také snižuje riziko rakoviny kůže. Ve studii zveřejněné v Epidemiology Cancer, Biomarkers & Prevention vědci shromáždili vzorky DNA od 500 bílých dětí ve věku 6 až 10 let, které byly v té době čtyři roky v kontaktu se slunečním zářením. U dětí s modrýma očima byla daleko větší šance na rozvoj mateřských znamnének než u těch s tmavýma očima. Počet mateřských znamének, které lidé v dětství vyvinou, může předpovídat riziko melanomu v dospělosti.

Modré nebo zelené oči - co mohou odhalit?

Jiné studie ukázaly, že lidé s modrým nebo zelenýma očima jsou více ohroženi melanomem oka. Pravděpodobně proto, že mají méně absorbující světlo pigment, který chrání oči před poškozením.

Australští vědci požádali 336 lidí evropského původu o vyplnění dotazníků pro měření osobnostních faktorů. Užitečné faktory byly určeny na základě toho, jak se účastníci ztotožnili s tvrzeními jako „Přinutím lidi, aby se cítili v pohodě“ nebo „vidím sebe jako laskavého a laskavého ke všem.“ Ti s tmavýma očima byli častěji spojováni s pojmy jako „velkorysý, laskavý a empatický“ než lidé se světlýma očima, jejichž osobnosti byly hodnoceny jako méně přátelské. Přestože je zapotřebí více výzkumu o důležitosti barvy očí, vědci naznačují, že výsledky mohou souviset s evolucí. Před tisíci lety mohli obyvatelé severní Evropy považovat jasné oči za exotické a přitažlivé, ale také ideální pro maskování, což jim pravděpodobně poskytlo výhodu očima se světlem.

Co mohou vidět jasné oči?

Lidé se světlýma očima jsou náchylnější ke zneužívání alkoholu. Vědci z Gruzínské státní univerzity pozvali ke studiu 12 tisíc studentů. muži a ženy a na základě průzkumů zjistili, že lidé se světlýma očima pijí mnohem více alkoholu než lidé s tmavýma očima. Proč? Vědci předpokládali, že to může být způsobeno melaninem, pigmentem, který způsobuje ztmavnutí očí. Melanin se podílí na elektrickém propojení mozkových buněk. Pokud se množství melaninu v oku (tmavé oči má více) převádí na množství v mozku, může to znamenat, že lidé s tmavýma očima jsou citlivější na podněty, jako je alkohol. Proto pijí méně. Tato studie však určuje pouze určitou souvislost, nikoli však příčinu pití.

Hlavní obrázek z kobieta.onet.pl