Stát se slavným je dnes mnohem snazší než dřív - stačí spustit sociální sítě.

Dnes vám povíme o chlapci z Nigérie, který tančil bosý v dešti a ráno se probudil jako slavný. Ani celebrity nezůstaly lhostejné.

foto: laykni.com

Anthony Madou studuje balet. Jeho učitel zveřejnil na sociální sítě video, na kterém chlapec tančí bosý v dešti. Uživatelům se toto video líbilo natolik, že po chvíli měl chlapec příležitost učit se od nejlepších odborníků.

View this post on Instagram

FACTS ABOUT OUR PROGRAM. Behind those fanciful in class beauty and costumes are lots and lots of backstage hard work. With very little or no resources our kids are training to be the best they can. This is not to bring down anyone but to show their high level of dedication and committments to our program. Who wouldn't be proud of them? What teacher wouldn't pray for students who shows/comes to class with so much desire to learn? Kids who are ready to dance with or without conditions. Imagine what more we could achieve if we have more?🙂 DMs for more information. #leapofdanceacademy #covid19 #donation #vocational #nigerianballetschool #travelingtutusincnigeria #danceacademy #danceeducation #weloveyou #growth #weloveourpartners #yeswecan #dancing #learning

A post shared by Leap of Dance Academy (@leapofdanceacademy) on

Toto video Anthony sdílela herečka Viola Davis na svém profilu a ostatní hvězdy následovaly.

foto: laykni.com

Postupně se média dozvěděla o Anthonym a díky této popularitě si chlapce všimla newyorská baletní škola a byl na ni pozván.

foto: laykni.com

Anthony bude studovat na jedné z nejlepších amerických baletních škol v American Ballet Theatre.

Hlavní foto: laykni.com