Správné jídlo vás může zachránit před nespavostí.

Po večerech se často objevuje pocit hladu a někteří chtějí jíst něco těsně před spaním. Během této doby probíhá v těle mnoho chemických reakcí, jejichž následky jsou pociťovány ráno. Které produkty nejen neublíží, ale budou dokonce užitečné, pokud je budete jíst přes noc?

Mandle

Mandle jsou zdrojem mnoha živin, například 28 gramová porce obsahuje 18% RDA pro dospělé pro fosfor a 23% riboflavinu, jednoho z nejdůležitějších vitamínů rozpustných ve vodě.

Pravidelná konzumace mandlí také sníží riziko exacerbace některých chronických onemocnění, jako je cukrovka typu II a některé srdeční choroby. Protože ořechy obsahují zdravé mononenasycené tuky, vlákninu a antioxidanty.

Výzkum ukázal, že mandle přímo ovlivňují kvalitu spánku. Spolu s několika dalšími druhy ořechů jsou zdrojem hormonu melatoninu, který reguluje biologické hodiny člověka a signalizuje, kdy se připravit na spaní.

Mandle navíc obsahují hořčík, jehož dostatečná konzumace pomáhá zlepšit kvalitu spánku, zejména u lidí trpících nespavostí.

Krocan

Krůta je bohatá na bílkoviny, téměř 8 gramů bílkovin je obsaženo v 28 gramové porci smaženého masa. Tento prvek je důležitý pro udržení svalového tonusu a regulaci chuti k jídlu. Kromě toho krůta obsahuje vitamíny a minerály, jako je riboflavin, selen a fosfor.

Někteří lidé se po těžkém krůtím jídle cítí unavení nebo dokonce ospalí. Je to proto, že obsahuje aminokyselinu tryptofan, která zvyšuje produkci melatoninu, spánkového hormonu.

Vysoký obsah bílkovin v mase může také způsobit mírnou únavu. Některé studie zjistily, že mírný příjem bílkovin před spaním vede ke kvalitnějšímu spánku - včetně lidí, kteří spí hlouběji a méně se probouzejí v noci.

Kiwi

Jedno ovoce obsahuje pouze 42 kalorií a významné množství živin, včetně 71% denní dávky vitaminu C pro dospělého. Obsahuje také hodně kyseliny listové, draslíku a dalších prospěšných stopových prvků.

Kiwi má pozitivní vliv na zažívací trakt, snižuje zánět a snižuje hladinu cholesterolu. To je způsobeno vysokým obsahem vlákniny a karotenoidních antioxidantů.

Podle výzkumu je kiwi jednou z nejlepších potravin k jídlu před spaním. Ve čtyřtýdenním experimentu 24 dospělých jedlo každý večer dvě kiwi jednu hodinu před spaním. O měsíc později usnuli o 42% rychleji než před studií, probudili se uprostřed noci o 5% méně často a doba spánku se zvýšila o 13%.

Účinky podporující spánek se někdy připisují serotoninu, který se také nachází v ovoci. Tato chemická látka pomáhá regulovat spánkový cyklus.

Rýže

Předpokládá se, že konzumace bílé rýže alespoň jednu hodinu před spaním může zlepšit kvalitu spánku.

Jedna studie porovnávala spánkové vzorce 1848 lidí a zkoumala, jak souvisí s množstvím konzumované rýže, chleba a těstovin. Ukázalo se, že ti, kdo jedli více rýže, spali déle a lépe.

Ryby

Ryby jako losos, tuňák, pstruh a makrela jsou díky mimořádně vysokému množství vitaminu D extrémně zdravé.

Kombinace omega-3 mastných kyselin a vitaminu D u mastných ryb pozitivně ovlivňuje kvalitu spánku, protože zvyšuje produkci serotoninu.

V jedné studii muži, kteří jedli 300 gramů atlantického lososa třikrát týdně po dobu šesti měsíců, usnuli přibližně o 10 minut rychleji než ti, kteří jedli kuřecí, hovězí nebo vepřové maso.

Nejen, že jsou tyto potraviny dobré pro spánek, ale také obecně mají pozitivní vliv na tělo. Jsou bohaté na živiny, minerály a vitamíny, které zlepší vaši celkovou pohodu.

Hlavní foto: championat.com