Řepné šťávy by se měly pít pravidelně, nejméně několikrát týdně. Červená řepa a její úžasné vlastnosti podporující zdraví byly známy již ve starověku. Řepa byla samozřejmě trochu odlišná od těch, které dnes jíme. Jejich kořeny byly velmi malé a po staletí bylo vyvíjeno úsilí o pěstování jejich lepší rozmanitosti. Neuspělo to až v šestnáctém století, kdy italští zahrádkáři získali zeleninu připomínající to, co dnes známe a jíme.
Červená řepa - zdravotní vlastnosti
Červená řepa - oblíbená zelenina, která potěší některé svou barvou a je bohatým zdrojem vitamínů a prospěšných prvků, které jsou v lidském těle tak potřebné. Červená řepa obsahuje celou řadu vitamínů B, vitamínů A a C. Řada prvků, které jsou nezbytné pro udržení zdraví a pohody, obsahuje draslík, hořčík, vápník, fosfor, zinek, bór a mangan. Vzhledem k obrovskému obsahu kyseliny listové se červená řepa doporučuje zejména těhotným ženám, protože tato kyselina je nezbytná pro správný vývoj plodu.
Vláknina, jejíchž skutečným zdrojem je zelenina, je základním prvkem stravy každého člověka. Díky němu trávicí procesy probíhají hladce a díky němu lze udržovat lidský metabolismus na správné úrovni. Protože červená řepa obsahuje malé množství kalorií, protože je jich jen 38 na 100 g, můžete ji jíst beze strachu, že se změní na další kilogramy.
Červená řepa vděčí za svou krásnou červeno-fialovou barvu betacyanům, kteří jsou silnou zbraní v prevenci a boji proti rakovině. Tato zelenina má silnou schopnost zastavit vývoj rakovinných buněk, protože její složení obsahuje mnoho antokyanů a antioxidantů, které účinně bojují s volnými radikály. Červené řepy jsou velmi užitečné při léčbě anémie a v boji proti účinkům chemoterapie.
Seznam léčivých vlastností červené řepy je velmi dlouhý, takže je dobrý, když je zahrnut v denním menu. Zvláště se doporučuje červená řepná šťáva, která se vyplatí pít především na podzim a v zimě, a řepný kvásek, který je dobré jíst nejen na Štědrý den, jako součást postního boršče.
Řepná šťáva pro zdraví a pohodu
Odborníci tvrdí, že byste měli vypít jednu sklenici šťávy z červené řepy denně. Toto je velmi užitečný zvyk v boji proti vysokému krevnímu tlaku. Řepná šťáva podporuje normální průtok krve, dokonale doplňuje nedostatek kyslíku v buňkách a snižuje krevní tlak. To výrazně snižuje pravděpodobnost srdečního infarktu nebo mrtvice. Řepná šťáva docela účinně zlepšuje náladu a může být použita i jako energetický nápoj, což zvyšuje celkovou účinnost a vytrvalost těla. Proto se doporučuje i lidem, kteří provozují konkurenční sporty.
Nejlepší je pít šťávu z červené řepy připravené doma, pokud možno z organických řepy. Pokud se používá běžná řepa, stojí za to se jí zbavit přebytečných pesticidů, což lze snadno provést. Zeleninu jen ponořte 2-3 minuty do vody s přidáním 2 - 3 polévkových lžic kyseliny citronové na 1 litr tekutiny a poté 2-3 minuty opláchněte vodou s přídavkem 1 polévkové lžíce soli (na 1 litr). Voda bude velmi ošklivá a zakalená. Posledním krokem je opláchnutí zeleniny čistou vodou.
Řepná šťáva - recept pro lenivé
Takto můžete připravit šťávu z červené řepy. Za tímto účelem vařte řepu, poté je oloupejte a nakrájejte na kostičky. V odšťavňovači je odstředíme a šťávu, která vznikla, okořeníme solí, pepřem, citronem, koprem nebo petrželkou. Takto připravená řepná šťáva může být uložena v lednici maximálně dva dny.
Zajímavý je také způsob pečení šťávy z červené řepy. V zelenině nakrájejte jejich dno a vyprázdněte střed, do kterého nalijeme 2 čajové lžičky cukru. Nasadíme pekáč nebo misku do trouby a pečeme v troubě asi 20-25 minut. Ochlazujeme je a po 3-4 hodinách, kdy se šťáva hromadí, je připraven k pití.
Řepná šťáva - nejen na štědrovečerní boršč
Nakládaná řepa má mnohem více vitamínů C a B než čerstvá zelenina a díky dvojnásobné síle podporuje vstřebávání železa, čímž zabraňuje anémii. Stejně jako v čerstvé řepě se v nich obsažená vláknina normalizuje a urychluje metabolismus. Mají velmi nízký obsah cukru. Cukrová řepa je druh energetického nápoje, který nám kromě zdraví dodá sílu a energii.
Není to tak dávno, byl řepný kvásek připraven na Štědrý den jako součást půstu boršč. V současné době jsou jeho vlastnosti podporující zdraví velmi oceňovány. Je to prostě přírodní probiotikum, které můžeme připravit v naší kuchyni za opravdu málo peněz.
Červená řepa - nejjednodušší recept ze všech
Receptura nemusí být dostatečně přesná, ale díky tomu z ní bude mít prospěch každý. Ale řepný kvásek vychází pokaždé bezchybně, přestože se zde nepoužívá celozrnný chléb. Je vzácné kupovat skutečný celozrnný kváskový chléb a chleby, které každý den jíme se skutečným celozrnným chlebem, mají málo společného.
V dobře vařeném kamínkovém hrnci nebo skleněné nádobě jsme dali loupané a velmi hrubě nasekané řepy do výšky ¾ misky. Přeložte červenou řepu s oloupaným a sekaným česnekem. Množství česneku závisí na vašich preferencích. Obecně se uznává, že na kilogram červené řepy by mělo být přidáno 4–5 velkých stroužků česneku. Současně s česnekem přidáváme koření, pepře a bobkové listy. Nalijte vařenou, solenou (1 polévková lžíce soli na litr vody) a ochlazenou vodu. Povodeň musí pokrýt řepu. Pokud vytrhnou, jednoduše plesniví, a pak musí být veškerý kvásek z řepy vyřazen. Dobrým způsobem je položit desku na vrchol a naložit ji. Pak se nic nevytrhne a po 5-7 dnech v žáru bude cukrová řepa perfektní. Nakonec vše namažte, nalijte do sklenic a vložte do ledničky. Cukrová řepa je připravena k pití.
Hlavní obrázek z kobieta.onet.pl