Po celá léta to bylo zapomenuto, ale rok 2019 je rozhodně rokem piley. Je tak populární, že v mnoha květinářstvích a zahradních obchodech se prostě nedá získat. Piley sváděly milovníky květináčů s neobvyklými listy, jsou nádhernou dekorativní rostlinou a mají nízké nároky. Má také neobvyklou vlastnost ... Poznejte nejoblíbenější květinu květináčů v tomto roce.

Pilea je bratranec všem dobře známé ... kopřivy, i když to vůbec nevypadá (spolu s populárním plevelem patří do rodiny kopřiv). Pilea peperomioides, protože to je latinský název téhle květiny, k nám přišla z Číny a Vietnamu. Vyznačuje se šťavnatými zelenými, kožovitými listy s jasně nastíněnou inervací a neobvyklým tvarem kruhu - mnoho lidí vypadalo jako mince, a proto jeho hovorové jméno - mince. Pilea má také neobvyklý zvyk - když jsou jeho semena zralá, střílí je všemi směry, proto se často nazývá fantastická rostlina.

Péče o mince

Pilea je nenáročná, zvládne ji i osoba bez velkých zkušeností s péčí o rostliny.

Mince v zásadě toleruje jakýkoli druh půdy - bude tedy fungovat nejběžněji používaná univerzální půda. Nezapomeňte, že by květináče neměly být umístěny na přímém slunečním světle. Pilea má nejvíc ráda rozptýlené světlo. V zimě je lepší se vyhýbat okenním parapetům se silně topnými radiátory - pilea netoleruje příliš vysokou teplotu (nemůže však klesnout pod 15 stupňů, pro rostlinu je příliš chladný - listy zčerná a klesají).

Pokud jde o zalévání, stačí zavlažovat pileu jednou za pár dní (půda by měla být mírně vlhká). Nesmíte však zaplavit rostlinu - může to vést ke kořenové hnilobě a v důsledku toho ke smrti mince. Nemůžete příliš vysušit rostlinu - tento stav vede k nemocem, stejně jako vzhledu mšic a mealybugů. Často stojí za to posypat listy - pilea má velmi ráda vlhký vzduch.

Hlavní obrázek z kobieta.onet.pl