Mol je nepochybně nepřátel našich domovů. Mohou se rozmnožovat mezi potravinami, kazících se cereáliích, mouce a koření a v šatních skříních a kousat díry do Vašich oblíbených halenek. Existuje mnoho způsobů jak na moly, ale některé nefungují a jiné způsobují nepříjemný zápach. Zde jsou účinné, osvědčené a cenově dostupné metody, jak vyhnat moly z domova.

1. Vinná past. Jedním z účinných způsobů, jak chytit moly, je použít past. Můžete si ji koupit v obchodě pod názvem feromonová past, nebo si ji vyrobit z běžného flyšového dřeva a suchého vína. Natřete tenkou vrstvu vína a odložte do sucha. Visí ve skříních a chytí všechny můry, které přitahují sladkou vůni vína. V kuchyňských skříních můžete navíc umístit misky s vinným octem nebo vínem. Ty moly, které se nezachytily na lepkavé, budou rozhodně lákat svou poslední vinou koupel.

2. Skříně řádně umyjte. Vůně, která odpuzuje můry, je nejběžnější ocet. Chcete-li se zbavit vajíček můry a jejich larev ze skříňky, důkladně vyčistěte skříňky octovým roztokem 1: 1. Aby byl ocet méně nepříjemný pro lidský nos, stojí za to promíchat směs s levandulovým nebo hřebíčkovým olejem - tyto vůně mají také dráždivý účinek na můry. Věnujte pozornost mezerám. Nejčastěji se v nich vyskytují právě moli.

3. Povinná karanténa. Všechny věci, ve kterých už moli dokázali naklást vajíčka, prostě vyhoďte. Není na co čekat.. Je lepší zahodit několik balíčků koření a krup, než nakazit jiné produkty. Pokud při procházení nenarazíte na vejce nebo larvy, je vhodné tento produkt uložit na několik dní do chladničky nebo z důvodu bezpečnosti denně zmrazovat. Nízká teplota neutralizuje všechna vejce a larvy. U infikovaného oblečení vyperte veškeré oblečení ze skříně. Je obtížnější zpozorovat vejce položená v oděvu než v potravinářských výrobcích. Oděvy, které jsou vhodné pouze pro chemické čištění nebo ruční nastavení vysoké teploty v sušičce prádla nebo vložte v sáčku do mrazničky.

4. Postarejte se o hygienu. Vložte do skříně pouze čisté předměty a snažte se je často větrat. Mol přitáhne zatuchlou vůni a vůni uschlých skvrn. Po zimě si umyjte silné svetry a kabáty a vložte je do hermetických sáčků nebo je během sezóny několikrát provzdušněte. Pokud nakupujete zboží v bazarech, umyjte je při vysoké teplotě, vezměte je do čistírny nebo zmrazte podle informací na cenovce. Pro potraviny balte výrobky do skleněných nebo kovových nádob. Zahoďte papírové a plastové sáčky. Můry se do nich snadno dostanou. Netřeba dodávat, že nejdůležitější věcí je udržovat pořádek ve skříňce a všechny rozsypané byliny nebo mouka by měly být okamžitě otřeny.

5. Sázejte na byliny. Moli nenávidí některé byliny. Mimo jiné rozmarýn, tymián, levandule, hřebíček a bobkové listy. Chcete-li vyděsit oděvní můry, vložte směs těchto bylin do síťových nebo bavlněných sáčků a zavěste je do skříně. Po kousku bobkového listu můžete dát kapsy nebo mikiny do kapsy. K jídlu vložte nějaké bylinky do nádob s krupicí, moukou nebo rýží. Aby příjemně voněly, použijte oleje z těchto bylin a pokapejte tím bavlněné kapesníky. Položte je na police šatníku nebo je vložte do kuchyňských skříní.

6. Bude to také fungovat. Moli také nenávidí tradiční kostku mýdla s vůní citrusů, šalvěje, máty a borovice. Mýdlo nakrájejte na menší kostky a rozložte je v rozích skříní. Sušené citrusové slupky s hřebíčkem budou pro lidský nos budou příjemné a nebudou přijatelné pro moly. Tito škůdci také nemají rádi cedr. Cedrová ramínka je účinně odhání od oblečení. Investujte tedy do několika kusů a pověste je mezi šaty.

Hlavní obrázek z fakt.pl