Mnoho zahradníků, alespoň jednou v životě narazilo na skutečnost, že při vychystávání okurek se objevují zakřivené plody. A jen málokdo ví, že pro každou nerovnou, pokroucenou a „hrbolatou“ okurku existuje jednoduchá odpověď.

1. Ve formě „žárovky“

foto: novate.ru

Pokud narazíte na ovoce ve formě „žárovky“, znamená to, že půdě chybí draslík. Abyste se této situaci vyhnuli a předešli jí, musíte použít speciální přípravek, konkrétně síran draselný, jak je doporučeno na obalu. Toto hnojivo se zpravidla aplikuje na kořeny okurek. K dispozici je také druhá možnost - extrakt z popela, který se používá na listech.

Důležité! Nepoužívejte extrakt popela jako kořenové hnojivo, může poškodit kořeny a celou rostlinu.

foto: novate.ru

2. Okurky ve tvaru zobáku

foto: novate.ru

Mnoho z vás také pravděpodobně narazilo na plody, které vypadaly jako „zobák“. Tato „mutace“ znamená nedostatek dusíku. Odborníci doporučují jako hnojivo použít infuzi mulleinu (v poměru 1:10). Trus ptáků (poměr 1:20) je také dobrá profylaxe. Kromě toho můžete použít dusičnan nebo močovinu podle doporučení na obalu.

Důležité! Nezapomeňte, že všechna minerální hnojiva by měla být aplikována pouze v naléhavých případech, kdy je třeba naléhavě napravit současnou situaci. Proto je nezneužívejte.

foto: novate.ru

3. Okurky ve formě činek

foto: novate.ru

Existují také plody ve formě „činek“, které označují rozdíl teploty během dne a noci, nebo je zalévají příliš studenou vodou. Aby se napravila (a nikdy se neopakovala) současná situace, je třeba zavlažovat teplou vodou pomocí roztoku dusíku v nízké koncentraci. Je také nutné postavit speciální dočasný úkryt před teplotním rozdílem.

foto: novate.ru

4. Kroucené okurky

foto: novate.ru

Zakřivené, zkroucené plody však naznačují nedostatek bóru. V tomto případě jsou vhodná všechna hnojiva a přípravky obsahující bor, včetně kyseliny borité. To vše by mělo být zpravidla použito jako listové řešení.

Důležité! Je také třeba si uvědomit, že při pěstování okurek hraje hlavní roli správné a včasné zalévání. U suché a nedostatečně vlhké půdy nedostanou ovoce potřebné množství užitečných a živin. Proto jejich absence může vést k výše uvedeným důsledkům.

Hlavní foto: novate.ru