Mnoho žen v domácnosti si jistě drží své oblíbené litinové pánve někde v kuchyni, zděděné po babičce. Avšak bez ohledu na to, kolik výhod takové pánve a hrnce mají, bohaté černé spáleniny, které pokrývají celý povrch litinových hrnců a pánví, tak trošku kazí „chuť“ pro jejich používání.

Naštěstí existuje jedna ověřená metoda, která vám umožní snadno obnovit litinové nádobí do jejich původního vzhledu. Osobně jsem to testoval na pánvi pokryté zaschlým tukem a výsledkem jsem byl neuvěřitelně potěšen.

Během celého procesu čištění litinového nádobí budete potřebovat pouze dvě obecně dostupné ingredience - běžné PVA lepidlo (125 g) a prací mýdlo. Musíte také zajistit velkou kovovou misku nebo vanu, do které by litinová „špinavá“ pánev nebo hrnec zapadl úplně.

foto: google

Zahájíme proces nalitím vody do velké nádoby a postavením na sporák (oheň). Když se voda začne vařit, přidejte do ní lepidlo a nastrouhané mýdlo. Mícháme, dokud se mýdlové třísky úplně nerozpustí.

Nyní ve výsledném roztoku namočíme špinavé litinové nádobí a při snížené teplotě necháme vařit asi dvě hodiny. Občas zkontrolujeme hladinu vody v nádobě, jakmile se voda trochu vypaří a musí být doplněna.

Po uplynutí stanovené doby by mělo být litinové nádobí z vany odstraněno a zbývající tuk odstraněn kovovou houbou. Netrvá to déle než 20–30 minut, protože všechny spáleniny v procesu vaření změknou.

foto: google

Po takovém postupu bude „beznadějné“ litinové nádobí svítit jako nové, takže je lze znovu aktivně používat při přípravě pokrmů. Díky této metodě bez chemikálií můžete snadno spálené a lepivé mazivo snadno vyčistit - rychle a levně!

Hlavní foto: google.com