Jedním z nejčastějších problémů zimního období, kterému čelí majitelé květin v květináčích, je náhlé vysychání konců listů.

Naštěstí má jednoduché řešení, o které jsem se rozhodla podělit se všemi, kteří mají rádi svěží a zdravou domácí zeleň!

foto: google

Podstatou problému je často to, že se začátkem topné sezóny vlhkost vzduchu v místnosti výrazně klesá a dokonce i při hojném zalévání mají rostliny ve své nadzemní části žízeň.

Proto je nutné provést následující:

  • přemístěte květináče od radiátorů a jiných topných zařízení;

  • pokud výše uvedená akce není možná - položte květináč na podnos s mokrou expandovanou hlínou, mechem nebo oblázky zaplavenými vodou, což odpařením zvýší vlhkost vzduchu;

  • postřikujte rostliny rozprašovačem každé 2-3 dny.

Postřik je kontraindikován pouze u vzácných odrůd, jejichž listy mají jakýsi „načechraný“ povrch, například muškáty.

Voda pro zavlažování a postřik by měla být mírně teplá a filtrovaná, můžete také použít vodu z taveniny ze sebraného čistého, čerstvě napadaného sněhu. Někteří vědci argumentují za jejich obrovské výhody.

foto: google

Vysychání špiček listů je také často vyvoláno zvýšením teploty vnitřního vzduchu.

Ve skutečnosti je teplo asi + 27–32 ° C potřebné pouze pro velmi vzácné druhy pocházející z tropických zeměpisných šířek, které jsou v zásadě častější ve sklenících než doma.

Ukazuje se tedy, že „teplo“, které se v některých domácnostech v zimě vyskytuje, je pro většinu květin destruktivní.

Pokud tedy začnou konečky listů vysychat, je bezpodmínečně nutné kontrolovat teplotu vzduchu a pokud je vysoká, přesuňte květiny na místo, kde je o 6–10 ° C chladnější.

Nakonec si myslím, že je důležité vyjasnit ještě jeden bod. Během zimních měsíců může sušení konců listů naznačovat obecné oslabení rostliny.

Navíc na pozadí zdánlivě běžné a dobré péče o ni. To je často vysvětleno jednoduchým způsobem - průvany, které mohou snadno poškodit květiny v květináčích!

foto: google

Proto, aby se zabránilo vzhledu sušených listů, je velmi důležité nejen rostliny kvalitně zalévat, zajistit jim správný teplotní režim, ale také je chránit před průvanem.

Hlavní foto: google.com