Celer je jednou z nejstarších zeleniny na světě. Egypťané už měli z jeho prospěšných vlastností užitek před několika tisíci lety. Byl používán k léčbě revmatických bolestí, snížení tlaku a posílení nervového systému. Dnes, celer je často používán při hubnutí. Jíst jej pravidelně zlepšuje metabolismus a urychluje spalování tuků v těle. Je bohatý na mnoho vitamínů a minerálů, a proto má četné vlastnosti. Zvláště doporučujeme jíst ve formě lahodného salátu, který se velmi snadno připravuje. Doporučujeme, aby se stal trvalou součástí každé stravy.

Jaké nutriční hodnoty můžeme v celeru najít?

Celer je zdrojem cenných vitamínů a minerálních látek, a proto by měl zaujmout důležité místo v každé stravě, zejména při hubnutí. Je to bohatý zdroj vitamínů C, B a E. Kromě toho v něm najdeme vápník, zinek, draslík, hořčík a železo. Tato zelenina obsahuje nejvíce fosforu ze všech kořenových zelenin. Celer zvýhodňuje počet kalorií, které v něm najdeme, a to pouze 17 kalorií ve 100 gramech.

Je zajímavé, že zelenina je bohatá na flavonoidy, tj. Rostlinné sloučeniny, které vykazují protizánětlivé, antioxidační, relaxační a diuretické účinky. Pravidelné celerové stravování má na naše zdraví mnoho pozitivních účinků. Doporučujeme jíst ve formě lahodného salátu, jehož příprava je velmi jednoduchá. Než se na to podíváme, podívejme se na jeho mnoho vlastností.

Obrázek z tipy.interia.pl

Zlepšuje trávicí procesy a pomáhá zhubnout

Začněme tím, že celer dokonale ovlivňuje trávicí procesy. Zlepšuje je a pečuje o zdraví našich střev. Pravidelná konzumace této zeleniny také přispívá k rychlejšímu spalování tuků v našem těle, a tím pomáhá hubnutí. To je důvod, proč je celer běžnou součástí hubnutí. Celer se vyplatí jíst, když nás trápí různé typy zažívacích problémů, zejména nadýmání a zácpa.

Zlepšuje stav vlasů, pokožky a nehtů

Pravidelně konzumovaný celerový salát také zlepší stav našich vlasů, pokožky a nehtů. Je to díky minerálům, stejně jako vitamínům C a E. Pamatujte, že vitamin C je přírodní antioxidant, což znamená, že pomáhá odstraňovat volné radikály z našeho těla, které jsou odpovědné za tvorbu vrásek a vývoj většiny chorob. Celerový salát proto pomáhá zlepšit náš vzhled a pohodu.

Čistí tělo

Celer je také zelenina, která čistí tělo a zlepšuje jeho celkové fungování. Tím, že jíte celerový salát nebo pijete koktejl založený na tom, přispíváme ke zlepšení funkčnosti našich jater.

Posiluje klouby

Celer má také velmi příznivý vliv na stav našich kloubů. Je to proto, že obsahuje látku zvanou apigenin, která má odkyselující a analgetický účinek. Pravidelné celerové stravování pomáhá snižovat riziko vzniku burzitidy a posiluje naše klouby.

Snižuje škodlivý cholesterol a tlak

Další výhodou pravidelné konzumace celeru je odbourávání škodlivého cholesterolu. Ukazuje se, že pomáhá rozbít aterosklerotický povlak a také uvolňuje svaly kolem krevních cév, čímž snižuje krevní tlak. Je proto ideálním produktem pro hypertenzi.

Zlepšuje funkci ledvin

To není konec prospěšných vlastností celeru pro naše tělo. Tato zelenina má také velký vliv na naše ledviny, protože snižuje množství okyselujících toxinů v krvi. Při odstranění je pravděpodobnost tvorby kamenů v ledvinách značně snížena.

Usnadňuje menopauzu

Je dobré vědět, že celer má účinek podobný estrogenu. Za to jsou zodpovědné látky jako kaempferol, anethol a kvercetin. Odkyslují tělo a zmírňují většinu symptomů menopauzy, včetně návaly horka nebo větší riziko vzniku srdečních chorob a osteoporózy.

Posiluje imunitní systém těla

Díky tomu, že celer odvádí tělo od těla, posiluje také jeho imunitní systém. To vše díky velkému množství antioxidantů a látek, které odstraňují škodlivé látky z našeho těla.

Obrázek z tipy.interia.pl

Recept na celerový salát

A tady to je. Velmi jednoduchý recept na lahodný celerový salát. Níže jsou složky, které budeme potřebovat:

  • jeden velký celer;
  • jedno velké jablko;
  • rozinky a vlašské ořechy;
  • majonéza a jogurt;
  • půl citronu;
  • sůl, pepř, trochu cukru

Příprava

Celer nastrouháme na struhadle s velkým okem, pokapeme citronovou šťávou a promícháme. Přidáme hrst rozinek a ořechů. Smíchejte jogurt s majonézou podle chuti, ochuťte kořením a cukrem. Důkladně promíchejte a odložte stranou do lednice, aby byl vláčný a křupravý. Před podáváním salát ozdobte zelení, nejlépe petrželkou.

Díky přítomnosti jablek a rozinek tento salát funguje na našem těle ještě příznivěji, než kdybychom jedli celer bez přísad.

Hlavní obrázek z tipy.interia.pl