Orchideje se pěstují především pro jejich květy. A není to překvapení. Orchideje, které máme v domovech, mohou kvést nepřetržitě až šest měsíců (v závislosti na druhu). To se však stane, pouze pokud jim poskytneme podmínky co nejblíže k přirozeným. Jedním z nejdůležitějších je správné zalévání. A v případě orchidejí to není tak jednoduché. Jaká pravidla musíte dodržovat? Zde jsou nejdůležitější.

Nesprávné zalévání orchidejí je jedním z hlavních důvodů, proč tyto rostliny netvoří poupata. A to je jak nadměrné zasychání, tak zaplavení (ke kterému často dochází, když je pokojová teplota nižší). Jak správně zalévat orchideje?

1. Nejprve si pamatujte pravidlo, že orchideje se hojně zalévají (i do zaplavení), ale při dalším zalévání musíte počkat, až zem silně vyschne. Můžete to snadno zkontrolovat: položte prst do země (do hloubky asi 2 cm) - pokud cítíte mírný chlad (vlhkost) - počkejte s dalším zaléváním.

2. Orchideje se nejlépe zalévají ponořením květináče do vody - nechte přebytečnou vodu odtéct. Rostlina nemůže stát ve vodě, ani voda nemůže dosahovat hrany - pak se kořeny orchidejí "dusí" a hniloba (k tomu také dochází, když je substrát neustále vlhký). Když voda odtéká, můžete vložit orchidej zpět do pouzdra.

3. Voda pro orchideje by měla být „měkká“ (tj. Bez vápníku). K tomu se nejlépe hodí převařená nebo destilovaná voda. Pokud máte „tvrdou“ vodu (budete to vědět i po bílém povlaku na květináči a na povrchu substrátu), můžete změnit její reakci s kyselinou citronovou (malá špetka na litr vody - chuť by měla mít mírně kyselou chuť).

4. Čas od času opatrně vyndejte rostlinu z květináče a zkontrolujte stav kořenů. Měly by být bílé (pro sabotéry - hnědé). Pokud je barva odlišná, může to znamenat přemočení (pak je nutné zaschnout kořenovou kouli) nebo suchost (zejména pokud jsou kořeny vrásčité). Příčinou změny barvy kořenů může být také nadměrné oplodnění.

Je třeba pamatovat na to, aby se rostlina zalila vlažnou vodou - nikdy studenou.

Orchideje mají rády vlhký vzduch - čas od času je můžete postřikovat „měkkým“ a dokonce umýt ve sprše. Musíte však zajistit, aby orchidej zaschla před nocí - voda ležící v osách listů může způsobit bakteriální hnilobu a v důsledku toho smrt orchideje.

Hlavní obrázek z Onet.pl